Skip to content

Eski CIA çalışanı: ABD, tüm internet faaliyetleriniz izliyor.

11 Haziran 2013 | Genel | Yorum Yok

Buradaki habere göre, ABD tüm sosyal medyadaki iletişimi izlediği ve orada bulunan tüm telefon kayıtlarını izinsizce erişim sağladığı yönünde.. Haksızda sayılmaz.

Bu firmalar arasında Microsoft, Yahoo, Google, Facebook, PalTalk, AOL, Skype, YouTube ve Apple olduğu söyleniyor. Daha ne olsun.

Şimdi şöyle biraz düşünelim. Facebook patronu Mark Zuckerberg. Yok neymiş facebook önceden sadece üniversite içinmiş. O üniversite haricindekiler giremiyormuş. Sonradan herkese açılmış. Mark, üniversite öğrencisi. Yetenekli biri kuşkusuz. Lakin ekonomik bakımdan ne kadar zengindi? Şimdi biraz geçmişe gidelim.

Yada ben yazmıyayım vikipedia’dan okuyun buyrun. 9 yılda bu kadar büyüyebilen ne kadar şirket var. Bugün facebookta milyarlarca insanın bilgileri kayıtlı. Bende dahilim buna. Hesabımı dondurmuştum 1 yıllık sonra tekrar açtığımda aynen tüm bilgiler, veriler, gönderdiğim tüm yazılar filan olduğu gibi geri yüklendi.

İnsan şunu sormadan edemiyor. Benim 1 yıllık girdiğim bilgiler, resimler vs neden hala facebook serverlarında tutuluyor? ki bu verilerin tutulması facebook için ekstra para kaybı demek. Facebookta, önceden reklam vs yoktu ama ilk halka açıldıktan sonra üye olan ve merhaba diye attığın mesaj 5 yıl sonra tekrar aktive ettikten sonra hala mesaj kutusunda duruyor. Bir kişiye özelde değil üstelik. Bir resim 200kb diye varsayalım. Bir facebook kişisinin tüm bilgisi ortalama 10 mb tuttuğunu varsayalım. bunu milyonlarla çaptığımızda bu boyut inanılmaz rakamlara çıkıyor.

Hadi google araştırma istatistiklerini firmalara satarak belli bir geliri elde edebilir.(işte ankara ilinde Toyota kelimesini kaç kişi arıyor vs. diye) Ama facebook ne satıyor. Yani ilk 3 yıl reklamsızdı bu site. Mark Zuckerberg’in site giderlerini nasıl karşıladığını (ki bu giderler yüzbinlerce dolar oluyor aylık) insan soramadan edemiyor.

Google ise bambaşka bir güç. Email girdileri, arama kelimeleri. Misal ABD, herhangi bir ülkenin toplumsal düşünce yapısının. Toplum yapısının ne olduğunu, O toplumun hangi noktada zayıf olduğunu, 1 haftalık analizle tespit edebilir. Hele şimdi Twitter ile bu daha da kolaylaştı. Bunu yapmak önceden nasıldı. O ülkeye ajanlar göndermekle oluyordu. O ülkeyenin ajanlarına yakalanmadan kendi ajanlarını göndermek. Onların eğitimi, yakalandığında o ülke ile tüm politik durumlar değişebilir. Ne kadar riskli, ateşle oynamak gibi. Şimdiyse, insanlar kendileri yazıyorlar. Facebook’ta, Google’da, Apple telefonları kullanarak, Microsoft işletim sistemi, yada mobilde Google’ın(android) ve Apple’ın(IOS) ve Microsoftun(windows mobile). Yani elektronik cihaz japon olsa bile bu firmaların yazılımını kullanıyor. Ellerindeki bu güce dokunmadıklarını düşünmek çok saflık gibi geliyor. Bazı taraflara Paranoyak gibi görülebilirim. Ama ben sadece “Neden” ve “Niye” sorularını soran birisiyim.

“Bilgi güçtür”. Bu deyim gerçekten öyle. Bu adı geçen şirketlerin en eski olanı Microsoft ve Apple. Bu firmaların kuruluş tarihine gidelim. Microsoft 1975, Apple 1977 yılında kurulmuş. O zamanlar, ABD dünyada bu kadar baskın bir ülke, bu derece dominantlaşmış bir ülke değildi.

Tamam 2. Dünya savaşında, hem savaşın yorucu yıllarında savaşa girmeyerek ve en sonunda bitirici ülke konumunda olduğunda ekonomik olarak diğer ülkelerin önüne geçti. Ama yaptırım gücü bu kadar güçlü değildi. Rusya ile yarışıyordu. (tamam soğuk savaşı kazandı ama tabiri uygunsa gıdım farkla yenmişti) Microsoft ve Apple kurulduktan sonra 80 ler ve 90lar bilgisayarların egemen olduğu dünyada bu fark inanılmaz açıldı.

ABD nin elindeki bu bilişim güç herşeyin anahtarı. Olayları gözünüzde canlandırın. Olayı dahada basite indirgiyeyim. Bir insan ABD’ye vize alırken başvuru yapıyor. Bu insanın ne olduğunu kim olduğunu, düşüncelerinin ne olduğunu, ne kadar yetenekli/yeteneksiz olduğunu bu şirketlerden öğrenebilir. Yani vize başvurusunda inceleme için, Emniyet Müdürlüğüne, İçişleri Bakanlığına bin tane devlet kurumuna “ricada” bulunması gerekir. Ki bunlarla o insanın düşüncelerini kişiselliğine ulaşamaz. Ama bunun yerine, o insanın yıllık facebook ve google aramalarını incelese. (yani o insan kendisi girmiş. Sevgilisi olduğunu / olmadığını, eşcinsel olduğunu/olmadığını, abdyi sevdiğini/sevmediğini….tonca bilgi) O kişinin tüm kişisel, özel, resmi, kağıt üstünde vs.. herşeyine erişebilir.  Ki habere göre erişiyorda. Eee bu da şuanki mevcut gücü gösteriyor.

Bu çok rahatsız edici bir durum. Gerçekten öyle. Herzaman demişimdir. Bedavaya birşey alırken hep “neden ve niye” sorulmalı, bu iki değerli soruyu sormalı insan. Cevap gözlerin önüne kendiliğinden çıkıyor zaten….

Bu Ürünü Paylaş ahanda single sayfasi

  • Delicious
  • Digg
  • Newsvine
  • RSS
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Twitter

Benzer Yazılar

Bununla alakalı yazı yok henüz.

Yorumlar

Bu yazıda henüz yorum yok.

Yeni Yorum Yaz